Ezen az oldalon hasznos információkat találsz a nemzetközi cserkészkapcsolatokról, a külföldi programlehetőségekről, a nemzetközi programok szervezésének hivatalos menetéről. Megtalálod továbbá azon személyek elérhetőségeit, akikhez tervezett külföldi vagy egyéb nemzetközi programod ügyében fordulhatsz, mind országos, mind kerületi szinten.
Elérhetőségünk: intercom@mcssz.hu
A megújuló OKB munkacsoportjai és tagjai:
Az Országos Külügyi Bizottság célja
Az Országos Külügyi Bizottság célja, hogy minden magyar cserkész találkozzon nemzetközi cserkésszel a cserkész életútja során. Hivatásunknak tekintjük sokszínű magyarországi és külföldi nemzetközi cserkészprogramok - mint például a Cserkész Világtalálkozó (Dzsembori), Moot, Roverway, Regionális táborok, Középeurópai Dzsembori (CEJ) vagy Jota-Joti - szervezését és támogatását. Mi látjuk el szövetségünk érték- és érdekképviseletét az Európai Cserkész Régió (European Scout Region) és a Cserkészmozgalom Világszervezete (World Organization of Scout Movement) felé is. Mindemellett aktívan dolgozunk azon, hogy a külföldi cserkészszövetségekben felhalmozott tudást haza tudjuk hozni és ezáltal fejleszthessük a Magyar Cserkészszövetséget.
Kontingens támogató munkacsoport
Feladatunk, hogy a nemzetközi táborokba utazó kontingensek vezetőségének munkáját, felkészülését segítsük. Rendszeres kapcsolatban vagyunk az aktuálisan szerveződő CMT-kkel. Emellett azon dolgozunk, hogy összegyűjtsük és továbbadjuk az évek során felhalmozódott tudást.
PR/Kommunikáció munkacsoport
Felelősségünk az OKB és ezáltal a szövetség egységes megjelenése nemzetközi szinten és az online platformokon való aktív részvétel. Arra törekszünk, hogy a hirdetéseinken keresztül minél több magyar cserkészhez eljusson a nemzetközi cserkészet megannyi lehetősége.
Cserkész diplomácia munkacsoport
Feladata a Cserkészmozgalom Világszervezetének világszintű és regionális eseményeinek és prioritásainak nyomon követése, illetve ezeknek a Magyar Cserkészszövetség felé való kommunikációja. A munkacsoport aktívan részt vesz az MCSSZ külügyi képviseletében, ápolja és erősíti a külföldi cserkészszövetségekkel való együttműködéseket, továbbá közreműködik az MCSSZ külföldi konferencián résztvevő képviselőinek felkészítésében. A munkacsoport rendszeres támogatást nyújt az országos külügyi vezetőnek szakmai anyagok előkészítésében.
Bejövő cserkészek munkacsoport
Célunk, hogy a magyar cserkészeket minél több külföldi cserkésszel kössük össze. Ennek érdekében segítjük a Magyarországra látogató cserkészeket szállás- vagy táborhelykeresés terén, ezáltal elősegítve a magyar cserkészekkel közös programok, találkozási lehetőségek megvalósulását.
Kiutazó cserkészek munkacsoport
Fő feladatunk a kontingenst nem igénylő, kisebb kaliberű külföldi cserkész programokra jelentkezők és utazók segítése, tájékoztatása és felkészítése. Emellett a külföldi program szervezőivel is mi tartjuk a kapcsolatot.
Az OKB stratégiája
Több 10 ezer cserkész az 54 millióból
A cserkész világdzsemborin (WSJ), amelyet négy évente rendeznek meg, több tízezer, különböző országból érkező cserkész táborozik együtt. Ez a legnagyobb és legismertebb cserkészrendezvény a világon. Az első dzsemborit 1920-ban tartották Londonban, és azóta számos helyszín adott otthont ennek a globális találkozónak. Magyarország 1933-ban Gödöllőn rendezte meg a világdzsemborit. Az utóbbi években 2015-ben Japán, 2019-ben az Amerikai Egyesült Államok, majd 2023-ban Dél-Korea adott otthont a találkozónak. A következő világdzsemborit 2027-ben Lengyelország rendezi.
Kik vehetnek részt a dzsemborin?
A dzsemborin a résztvevők életkora 14–18 év között van, de a 18 éven felüli cserkészek is aktív szerepet vállalnak. Ők segítőként csatlakozhatnak az International Service Team (IST) nevű csapatba, vagy vezetőként irányíthatják a fiatalabb cserkészeket.
A dzsembori nemcsak táborozásról szól, hanem az élmények, kultúrák és barátságok találkozásáról. Kiváló lehetőséget nyújt a világ minden tájáról érkező cserkészek számára, hogy közös kalandokban vegyenek részt, és megismerjék egymás hagyományait.
A dzsembori több ezer programján a fesztiválhangulat mellett helyet kap a sport (a sziklamászástól a vadvízi evezésig), a természetjárás, a nemzeti konyhák megismerése, koncertek, kiállítások, önkéntes programok, kaland- és víziparkok, színházi és táncos produkciók és versenyek is. A kiutazó magyar csapatok feladata, hogy megismertessék és megszerettessék külföldi társaikkal a magyar kultúrát, ezért önálló kiállítást, prezentációkat, művészeti előadásokat készítenek. Általában magyar csárda is üzemel, ahol népzene és tánc mellett lehet megismerni a magyar konyha ízeit.
A világdzsemborik mellett kétévente megrendezik a Közép-európai Dzsemborit (Central European Jamboree), amelyet a Visegrádi Négyek – Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország – közösen szerveznek. Ezen a találkozón általában több mint 1000 cserkész vesz részt. 2016-ban Csehország, 2018-ban Lengyelország, 2022-ben pedig Csehország adott otthont az eseménynek. A legutóbbi, 2024-es találkozóra Szlovákia került sorra. A következő CEJ-t 2026-ban Magyarország fogja megrendezni.
A színes, élménydús programok itt sem hiányoztak, ahogy a kultúrák megismerése, barátságok köttetése sem.
Nemrégiben elkészült az új nemzetközi magyar nyakkendőnk, aminek célja a Magyar Cserkészszövetség egységes képviselése konferenciákon, egyszerű nemzetközi találkozások során vagy bármi nemzetközi eseményen, ahol nincsen kontingens nyakkendő.
A nyakkendőt az alábbi linken keresztül a Cserkészbazáron vásárolhatjátok meg!