Külügy

Morzsa

Országos Külügyi Bizottság

Ezen az oldalon hasznos információkat találsz a nemzetközi cserkészkapcsolatokról, a külföldi programlehetőségekről, a nemzetközi programok szervezésének hivatalos menetéről. Megtalálod továbbá azon személyek elérhetőségeit, akikhez tervezett külföldi vagy egyéb nemzetközi programod ügyében fordulhatsz, mind országos, mind kerületi szinten.

Elérhetőségünk: intercom@mcssz.hu

 

A megújuló OKB munkacsoportjai és tagjai:

46. Kapisztrán Szent János cserkészcsapat
Bálint Patrik csst.
221. Anonymus cserkészcsapat
Tóth Zsuzsanna
304. Kőrösi Csoma Sándor cserkészcsapat
Varga Barnabás
192. Erdősi Imre cserkészcsapat
Szinte Dávid Péter
1415. IV. Károly cserkészcsapat
dr. Nemere Péter
118. Kalazancius cserkészcsapat
Rebek Réka
811. Szent József cserkészcsapat
Bársony Réka
304. Kőrösi Csoma Sándor cserkészcsapat
Spányi Márta
955. Gróf Csákyné Wesselényi Anna cserkészcsapat
Vékás Blanka

 

          Az OKB stratégiája

 

  • Az OKB a külügyi képzésen keresztül emeli a külügyi munka színvonalát és növeli az OKB szervezeti fenntarthatóságát.

 

  • Az OKB támogatja az MCSSZ tagjait, hogy minél több Magyarországra látogató nemzetközi és külföldi magyar cserkésszel találkozzanak.

 

  • Az OKB segíti az MCSSZ tagjait, hogy részt vegyenek nemzetközi táborokon. A nemzetközi táborokon való részvétel célja a magyar cserkészet értékeinek képviselete, és olyan élmények megélése, amelyek segítik a résztvevőket, hogy a világra nyitott, nemzetközi környezetben magabiztosan boldoguló állampolgárokká váljanak.

 

  • Az OKB kiemelt célja, hogy az MCSSZ vezetői nemzetközi konferenciákon és képzéseken bővítsék a Szövetség tudásbázisát és képviseljék a magyar cserkészet érdekeit.

 

Dzsembori - a cserkész-világtalálkozó

Több 10 ezer cserkész az 54 millióból

A cserkész világdzsemborin (WSJ), amelyet négy évente rendeznek meg, több tíz­ezer, különböző országból érkező cser­kész táborozik együtt. Ez a legnagyobb és legismertebb cserkészrendezvény a világon. Az első dzsemborit 1920-ban tartották Londonban, és azóta számos helyszín adott otthont ennek a globális találkozónak. Magyarország 1933-ban Gödöllőn rendezte meg a világdzsemborit. Az utóbbi években 2015-ben Japán, 2019-ben az Amerikai Egyesült Államok, majd 2023-ban Dél-Korea adott otthont a találkozónak. A következő világdzsemborit 2027-ben Lengyelország rendezi.

Kik vehetnek részt a dzsemborin?

A dzsemborin a résztvevők életkora 14–18 év között van, de a 18 éven felüli cserkészek is aktív szerepet vállalnak. Ők segítőként csatlakozhatnak az International Service Team (IST) nevű csapatba, vagy vezetőként irányíthatják a fiatalabb cserkészeket.

A dzsembori nemcsak táborozásról szól, hanem az élmények, kultúrák és barátságok találkozásáról. Kiváló lehetőséget nyújt a világ minden tájáról érkező cserkészek számára, hogy közös kalandokban vegyenek részt, és megismerjék egymás hagyományait.


A dzsembori több ezer programján a fesztivál­hangulat mellett helyet kap a sport (a sziklamászástól a vadvízi evezésig), a természet­járás, a nemze­ti konyhák megismerése, koncertek, kiállítások, önkéntes programok, ka­land- és víziparkok, színházi és táncos produkciók és versenyek is. A kiutazó magyar csapatok fel­adata, hogy megismertessék és megszeret­tessék külföldi társaikkal a magyar kultúrát, ezért önálló kiállítást, prezentációkat, művészeti előadásokat készí­tenek. Általában magyar csárda is üzemel, ahol népzene és tánc mellett lehet megismerni a ma­gyar konyha ízeit.

A világdzsemborik mellett kétévente megrendezik a Közép-európai Dzsemborit (Central European Jamboree), amelyet a Visegrádi Négyek – Lengyelország, Csehország, Szlovákia és Magyarország – közösen szerveznek. Ezen a találkozón általában több mint 1000 cserkész vesz részt. 2016-ban Csehország, 2018-ban Lengyelország, 2022-ben pedig Csehország adott otthont az eseménynek. A legutóbbi, 2024-es találkozóra Szlovákia került sorra. A következő CEJ-t 2026-ban Magyarország fogja megrendezni.

A színes, élmény­dús programok itt sem hiányoztak, ahogy a kultúrák meg­ismerése, barátságok köttetése sem.